Dyscypliny olimpijskie, które powinieneś znać

Jeśli oglądałeś wcześniej Zimowe Igrzyska Olimpijskie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że potrafisz wymienić tylko hokej na lodzie, curling i skoki narciarskie. Dzieje się tak dlatego, że te trzy dyscypliny są jednymi z najbardziej popularnych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, podobnie jak saneczkarstwo, bobsleje i narciarstwo alpejskie. Jeśli myślisz, że wiesz już wszystko o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, zastanów się jeszcze raz. Od czasu ich powstania w 1924 roku igrzyska olimpijskie znacznie się rozwinęły - do tego stopnia, że obecnie odbywają się w nich liczne zawody, które mogą cię zaskoczyć. Myślisz, że łyżwiarstwo figurowe i taniec na lodzie to tylko rozgrzewki przed hokejem? Pomyśl jeszcze raz. A co powiesz na biathlon - połączenie narciarstwa biegowego i strzelania do celu? To prawdziwe zawody olimpijskie! Abyś mógł się przygotować na tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pyeongchang w Korei Południowej i zaimponować swoim znajomym, poniżej znajdziesz zestawienie wszystkich sportów zimowych, które są obecnie prezentowane na igrzyskach.

Narciarstwo alpejskie

Narciarstwo alpejskie jest zimowym sportem olimpijskim od 1936 r., a od 1988 r. jest także częścią zimowej paraolimpiady. Narciarstwo alpejskie jest podzielone na cztery dyscypliny: zjazd, super-G, slalom i slalom gigant. Dyscypliny te są dalej podzielone na klasy w zależności od stopnia niepełnosprawności narciarza: im niższa liczba, tym większa niepełnosprawność narciarza. Narciarz, który ma kategorię 10/10, jest całkowicie niezdolny do chodzenia lub stania. Paraolimpijscy narciarze alpejscy biorą udział w tych samych czterech dyscyplinach, co pełnosprawni narciarze, tylko na krótszej trasie. Jedyna różnica polega na tym, że startują z podwyższonej platformy.

Bobsleje

Bobsleje po raz pierwszy zostały włączone do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1932 roku, ale od 1984 roku są częścią Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych sportów zimowych - w razie wypadku ryzyko poważnych obrażeń jest wysokie. Istnieją dwie dyscypliny bobslejowe: dwuosobowa i czteroosobowa. Zawody olimpijskie i paraolimpijskie rozgrywane są na różnych torach, ale starty drużyn dwuosobowych odbywają się w tych samych godzinach. W zawodach dwuosobowych każdej drużynie przydzielany jest czas startu na podstawie ich średnich czasów z poprzednich wyścigów. Drużyna, która startuje jako pierwsza, to drużyna z najwolniejszym średnim czasem startu w ciągu ostatnich trzech sezonów. Drużyna z drugim najwolniejszym czasem startuje jako druga itd. Tak samo jest w przypadku zawodów czteroosobowych.

Biegi narciarskie

Biegi narciarskie (XC) to jeden z najpopularniejszych sportów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Jest to sport wymagający siły, wytrzymałości i umiejętności, w którym zawodnicy ścigają się ze sobą na wyznaczonej trasie na śniegu. Narciarstwo XC jest częścią Zimowych Igrzysk Olimpijskich od 1924 r., a od 1980 r. pojawia się na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. Na obu imprezach odbywają się zawody indywidualne i drużynowe, ale są też różnice. W wyścigu indywidualnym XC narciarzy dzieli określony dystans, natomiast w zawodach drużynowych startują oni w tym samym czasie. W zawodach paraolimpijskich trasa wynosi 5 km, natomiast w olimpijskich - 10 km.